Čas páření želv
Bývá v teplejších obdobích už v zimě, vrcholem rozmnožovacího období bývá duben a květen.
V ROZMNOŽOVACÍM OBDOBÍ agresivita samečka
Samečci jsou v období rozmnožování výrazně aktivnější a agresivnější. Kousají samičky, a to může být na malé ploše želvária velkým nebezpečím pro samičky.
Sameček i samička se při namlouvání řídí i čichem. Nezaměnitelná je pachová stopa i průběh namlouvacího rituálu, takže spáření s druhově nevhodným partnerem je vyloučené. Sameček se přibližuje k samičce zepředu, vztahuje k ní přední packy a hladí ji na hlavičce.
Samička leží klidně na dně nádrže a nataženýma zadníma nohama nadzvedává zadní část těla, tím je připravena k páření. Sameček ji velkým obloukem obepluje, zezadu se k ní přibliží, pak ji očichává a vyšplhá na její hřbet. Toto se několik dnů opakuje, pak sameček zaujme pozici, při které stojí ve vodě téměř svisle a svým ocáskem obejme ocas samičky. V tuto chvíli dochází ke kontaktu obou kloak a k vlastnímu páření. Spojení samce a samičky trvá cca 10 - 15 minut.
Samičku po páření sledujeme po dobu 4 - 6 týdnů, než dojde ke kladení vajíček. Samička snáší 1 - 2 měsíce po páření.
Před snášením dělá samička velký hluk, plave rychle sem a tam, atd. Také se samička stěhuje z vody na souš, hodně se vyhřívá. Dalším nepřehlédnutelným znakem, že je samička připravena snášet, je hrabání samičky předními i zadními nožkami. Na stěně želvária musí mít samička bedýnku se snadným přístupem, v ní vrstvu 20 - 25 cm písku nebo písku a rašeliny. Bedýnka musí být dostatečně velká, aby se v ní samička mohla v pohodě otáčet a hrabat. Aby měla samička dostatek místa pro kladení. Místo vyhříváme zdrojem tepla. Samička snáší vícekrát, pokaždé určitý počet vajíček. Před druhým a dalším snášením se projevují stejné příznaky.
Samička si vyhrabe nohama jamku do které naklade vajíčka. Aby vajíčka snadno vyklouzla z těla samičky, z análních váčků vytéká tekutina, která vlhčí substrát. Potom jsou vajíčka pokrytá průhledným slizem.
Samice želv snáší do hlíny nebo písku na břehu kožovitá vajíčka v počtu asi 5 - 22 vajec. Při umělém odchovu želva snáší vejce do připraveného substrátu. Odtud vejce musíme vzít a přemístit je do inkubátoru. Během manipulace nesmíte s vejci otáčet! Tepolota v inkubátoru by měla být kolem 30 °C, mláďata se vylíhnou za cca 130 dní. S otázkou rozmnožování souvisí také zimování želv. Není na to zatím jednotný názor, zda zimování hraje klíčovou roli při rozmnožování.