- Již bylo uvedeno, že vodní želva není žádný domácí mazlíček a neměl by být koupen jen při spontánním nákupu. Zvláště by se neměla vodní želva pořizovat dětem bez dozoru, jelikož prvních pět let má každá želvička měkký krunýř, proto se stává, že dojde rychle k úhynu. Během těchto let se krunýř postupně zpevňuje a po pěti letech je již pevný.
- Želvy nádherné seženete ve zverimexech již jako jednoroční mláďata. Hřbetní štít je jako kruh, světle zelený s tmavými body a žlutými proužky. Na krku najdete dvě podélné červené linky. Proto jsou tyto želvičky tak roztomilé.
- Ve zverimexu si vybranou želvičku opravdu dobře prohlédněte. Podívejte se, jak želvička plave, jak se pohybuje, atd. Když je želva v pořádku, sama se potápí až na dno akvária a chvíli tam zůstane. Dále musíme prohlídnout krunýř, jestli není poškozený. Nozdry i oči musí být čisté a krunýř má být trochu pevnější než je kartón. Malé vodní želvičky pohybují stejně všemi končetinami a navíc se po nerovné ploše musí pohybovat se vzpřímenou hlavou.
- Želvičky mají rády společnost, proto je lepší koupit hned želv více - třeba hned tři. Musíte počítat s tím, že se budou zvyšovat nároky na prostor k chovu. Musíte mít k dispozici spoustu volného místa pro velké „želvárium“. Pokud nechcete založit chov, nemusíte si pořizovat tři želvy, začněte s jednou.
- Na převážení želviček stačí kartónová krabice nebo přepravka. Ujistěte se, že je pevně uzavřená, aby želvička nevypadla. Vycpěte krabici papírem, aby se želva v krabici moc nehýbala. Želva se může svými drápky papíru chytit a také má pocit většího bezpečí. Pokud bude převoz trvat několik hodin, měli byste želvě zajistit trošku vody nebo ji párkrát během cesty postříkat.
- Po převezení domů nastane doba karantény. Pokud vlastníte již jiné starší želvy, musí se nová malá želvička chovat odděleně. Malá želvička by mohla přenést na druhé želvy nějakou nemoc, která není ihned rozpoznatelná, nebo by se mohli mezisebou želvičky poprat o potravu.