Základem kvalitního chovu je mít dostatečně velké želvárium. Želvárium je kombinace akvária a terária. Část zabírá voda a částečně je to souš. Každá vodní želvička potřebuje hodně prostoru. Pokud budete chovat více želviček, tím budete potřebovat větší prostor. To platí jak o vodě, tak o souši. Pro jednu dospělou želvičku stačí prostor o velikosti cca 70x40x30 cm. Velmi záleží na tom, jaký druh vodní želvy chováte a kolik cm dorůstá.

 

Ostrůvek neboli souš by měla být tak velká, aby se na ní všechny želvičky pohodlně vešly. Aby nemusely lézt jedna přes druhou. Souš musí zahrnovat i písek, aby zde mohla samice naklást vajíčka.

 

Malé umělohmotné nádrže jsou praktické a snadno se čistí. Vybrat můžete i akvária, ale vodu byste měli zezačátku měnit každý den. Velmi důležitá je velikost nádrže. Pro želvičky s krunýřem kolem 3 – 4 cm počítejte s plochou dna cca 30 x 15 cm. Výška nádrže musí být minimálně stejná jako je délka želvičky, aby se v případě převrácení na hřbet mohla snadno obrátit. Dbejte na to, aby vody v nádrži bylo tolik, aby želvička dosáhla nozdrami z vody na vzduch. Stejně jako u ostatních domácích zvířat je důležité umístit její nádrž na klidné místo, nejlépe na vyvýšeném místě. Teplota vody v nádrži by měla být kolem 25 – 27°C, celý rok. Nezapomeňte na lampu a suché místečko - korek nebo kámen, kde se želva může chvíli slunit. Světlo by mělo být teplé cca 30 – 35°C, a pravidelně by měla být kontrolována teplota.

 
Jak želva stárne je důležité koupit nové, dostatečně velké terárium, aby mohla želva klidně růst. Dospělá želva má krunýř o délce cca 25 cm a proto by akvárium mělo být dlouhé 1,75 m.
 
 
vodní želvy

Výška vodní hladiny

Vodních želvy jsou dobrými plavci. Výška vodní hladiny by měla být minimálně dvojnásobkem délky krunýře nejmenší želvičky. Vody můžete přidat i více, vaše želvička se neutopí, nemějte strach. Na vyšší hladinu je přivykejte postupně.

Dekorace v nádrži

Vodní želvy nejsou nároční tvorové. Ale pro zachování čistoty nádrže nedávejte do želvária nic, s výjimkou ostrůvku na slunění. Želvičce na dno nádrže nasypeme hrubý písek nebo jemný štěrk a želvička si tam bude hledat zbytky potravy. Dno nádrže se vám pak ale bude daleko hůře čistit.
Můžeme přidat i kameny, rostlinky a kořeny.
Velmi důležitý je ostrůvek - souš na slunění. Ostrůvek vytvořte pomocí kamenů, větví, nějaké nádoby. V nabídce jsou i speciální želvária se skleněným ostrůvkem.

Jak teplá má být voda v nádrži

To záleží na druhu želvičky, ale většinou je ideální teplota mezi 24 - 26°C. Pořiďte si akvarijní topítko. S ním zabráníte kolísání teploty - např když otevřete okno,když přestanete topit, atd.. V těchto podmínkách vám nebudou želvy zimovat. Budou mít po celý rok léto a také budou velmi aktivní. Přes léto topítko nepotřebujete, teplota vody i vzduchu je dost vysoká.
Pro vodní želvičky doporučujeme nerozbitné topítko, želvy do obyčejného topítka mohou snadno narazit, topítko by se mohlo rozbít a želvičku poranit.

Osvětlení nádrže

Důležité je, aby želvičky měly zdroj tepla / lampu nasměrovanou na souš, aby se mohla želvička pravidelně slunit. K tomu stačí obyčejná žárovka opatřená stíněním, abychom docílili nasměrování většího množství tepla na jedno místo.

Výměna vody v nádrži

Čím více vody je v nádrži, tím déle vydrží - čím více chováme želviček, tím častěji se musí voda měnit. Alespoň jednou týdně měníme vodu částečně - odsajeme odkalovačem nečistoty a zbytky ze dna. Jednou za 2 - 3 týdny vyměníme všechnu vodu a řádně vymyjeme techniku i dekoraci. Na výměnu vody použijeme akvaristické hadice, odkalovací zvony, kýbl. Můžeme použít škrabky na vodní kámen.
Vodovodní voda obsahuje škodlivé látky, které po chvilce z vody vyprchají. Proto je důležité nechat vodu dostatečně dlouho odstát, aby se také ustálila teplota. Na ošetření vody můžeme použít různé přípravky, třeba želví kondicionér - Želvík, dodá potřebný vápník.

Filtrační systém

Filtr je při chovu vodních želv velmi důležitý. Abyste o pár dní posunuli výměnu vody v nádrži, použijte výkonný filtr a zapněte jej na vyšší výkon. Také filtr pravidelně čistěte pod tekoucí vodou.

Místo pro želvárium

Akvárium by mělo být umístěno na světlém místě, ale ne na přímém slunci, protože by se mohla voda snadno přehřát. Stanoviště je lepší na tichém místě, a tam, kde není průvan.
želva titul

Blog / Novinky